بدافزارها در وردپرس و تاثیرات مخرب آنها بر وبسایت


بدافزارها در وردپرس و تاثیرات مخرب آنها بر وبسایت

تا به حال با نام بدافزار ها برخورد کرده اید؟ کد های مخرب و یا بدافزار ها و تاثیرات آنها بر روی سایت را می دانید؟ بدافزار ها میتوانند خطرات بسیار زیادی را برای سایت شما ایجاد کنند. ما میخواهیم شما را با بدافزارها در وردپرس و تاثیرات مخرب آن آشنا کنیم تا بتوانید این بدافزار ها و خطرات را تشخیص داده و با آنها مقابله کنید.

Malware یا بدافزار چیست؟

بدافزارها قطعه کدهایی هستند که توسط برنامه نویسان نوشته شده اند که بعد از مدتی بدون اجازه مالک سیستم ها اقدام به خراب کردن و آلوده کردن سیستم شما می کند. تاثیرات منفی که بر روی سایت می گذارد باعث می شود سایت شما به مرور زمان ضعیف و ناتوان شده و رفته رفته نتواند فعالیت های خود را انجام دهد و کارایی سایت را به شدت پایین می آورد. بد افزار ها می توانند عملکردهای مختلفی مانند سرقت، رمزگذاری یا حذف داده های حساس، تغییر یا ربودن توابع محاسبات اصلی و انجام فعالیت رایانه کاربران را بدون اجازه آنها انجام دهند و به آنها آسیب برساند.

نحوه کار بدافزار ها 

نویسندگان نرم افزارهای مخرب از ابزارهای فیزیکی و مجازی متنوعی برای پخش بدافزارهایی که به دستگاهها و شبکه ها آلوده می شوند، استفاده می کنند که بطور خودکار برنامه های مخرب را بدون تأیید و دانش کاربر در سیستم ها بارگیری می کنند. در واقع مدیران سایت از وجود بدافزار ها تا زمانی که آسیبی به سایت وارد نشود، مطلع نمی شوند. حملات بدافزار پیشرفته غالباً از ویژگی های سرور کنترل و از طریق سرور انجام می شود تا سیستم را آلوده کرده و داده های حساس را بیرون بریزند و حتی از راه دور دستگاه یا سرور را به خطر بیاندازند. 

انواع بدافزارها در سایت 

بدافزار ها

ویروس ها – Virus :  رایج ترین نوع بدافزار، ویروس ها هستند که می توانند با آلوده کردن برنامه ها یا پرونده های دیگر، خود را اجرا و گسترش دهند. ویروس ها در واقع نوعی برنامه می باشند که به راحتی میتوانند خود را تکثیر کرده و دست به عملیات خرابکارانه و آلوده بزنند و تنها برای این کار نیاز به اجرا شدن توسط یک کاربر و یا یک برنامه دارد.

کرم ها – Worm : کر ها نوع خطرناک برافزار ها هستند که می توانند بدون برنامه میزبان نیز تکثیر شوند و به طور معمول بدون هیچ گونه تعامل یا راهنمایی از سوی نویسندگان بدافزار پخش می شوند و از طریق حفره های شبکه دست به عملیات خطناک و مخرب میزنند که میتوانند برنامه هایی را بر روی سیستم ها اجرا کنند و یا از طریق این سیستم ها به سیستم های دیگر حمله کنند.

اسب تروجان – Trojan Horse : یکی از مرموزانه ترین بدافزار ها اسب تروجان ها هستند که به برنامه هایی گفته میشود که میتوانند به راحتی کاربران را گول زده تا این نرم افزار ها را دانلود و اجرا کرده و آنها از طریق این راه ویروس های خود را به سیستم ها وارد میکنند. این بدافزار به منظور دستیابی به سیستم، به عنوان یک برنامه مشروعیت طراحی شده است. پس از نصب، Trojans می تواند عملکردهای مخرب خود را انجام دهد.

بکدُر – Backdoor/Trapdoor : این بدافزار مخصوص به هکرها میباشند که در صورت هک کردن یک سیستم یک یا چند بکدر را در سیستم هک شده قرار میدهند تا که بتوانند بعد ها به صورت مخفیانه وارد سیستم

تبلیغات ناخواسته – Adware : یک نوع از بدافزار ها با هدفهای تجاری و تبلیغاتی میباشد که بدون اجازه و خواست کاربر بر روی سیستم نمایش داده میشود که اگر این بدافزار بر روی سیستم عامل شما نصب شود میتواند اطلاعات شما را به راحتی سرقت کند. برای ردیابی مرورگر کاربر و سابقه بارگیری با هدف نمایش تبلیغات پاپ آپ یا بنر مورد استفاده قرار می گیرند.

نرم افزار جاسوسی – Spyware : این بدافزار میتواند اطلاعات را از سیستم ها به راحتی سرقت کند که توسط دیگر بدافزار ها و یا به صورت نصب مستقیم نفوذگران انجام میشود.

بدافزارها در وردپرس

استفاده بیش از حد از منابع سرور

بدافزارها و سرور

یکی از خطراتی که ممکن است برای سرور شما پیش بیاید هک شدن آن است که این هنگام فرد دیگری در حال استفاده از بخشی کوچکی از آن و یا تمام آن میباشد که این بدین معناست سرور شما هک شده و در معرض خطر جدی است. این فرد جدید یا هکر با استفاده از سرور شما می تواند به سایت های دیگر حمله کند چرا که با استفاده از سرور دیگر نمی توان سرور حمله شده را ردیابی کرد در صورتی که با استفاده از هاست این ردیابی به راحتی انجام می شود.

یکی دیگر از استفاده هایی که میتواند هکر از سایت شما کند این است که میلیون ها فایل را در فضای هاست شما به راحتی ذخیره کند و از این فضا به نفع خود استفاده کند. مشکل بعدی که به وجود می آید، سرعت شما را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهند و مدت زمان بارگذاری را بسیار بالا می ببرند و سایت شما را تخریب می کنند.

یکی دیگر از عملیات های بدافزار را میتوان ایمیل های اسپم معرفی کرد که به هیچ عنوان نمیتوان از بروز آنها با وجود هکر ها در سرور جلوگیری کرد به طوری که روزانه میلیون ها از این ایمیل ها ارسال شده و موجب ترافیک اینترنتی می شوند. یکی از شگردهای هکر ها استفاده از سایت های ضعیف و آسیب دیده، برای ارسال ایمیل های خود می باشد و با این کار سرور بلاک شده و به لیست سیاه منتقل می شود در صورتی که برای هکر مشکلی ایجاد نخواهد شد.

ضعف عملکرد سطح کاربری

بد افزار ها به راحتی می توانند بر روی بازدید کنندگان سایت تاثیر منفی بگذارند و از آنجایی که مهمترین عامل وبسایت ها کاربران و بازدید کنندگان آن می باشد که باعث رشد و پیشرفت سایت میشوند. از دست دادن و نارضایتی آنها نیز موجب سقوط سایت خواهد شد.

یکی دیگر از روش های هک شدن وب سایت شما میتواند این باشد که شما از امکاناتی مانند پنجره‌ های نوتیفیکیشن و پاپ آپ در وردپرس استفاده میکنید که همین امکانات با Javascript یا iFrame ایجاد میشوند و هکر ها از این موضوع سوء استفاده کرده و کدهایی را در این برنامه ها وارد کرده و سایت شما را هک میکنند پس همین امر باعث میشود که شما در انتخاب آنها دقت کرده و از نمونه استاندارد آن استفاده کنید.

تضعیف سئو و بهینه سازی سایت

یکی از دلایل مهم هک شدن وبسایت شما سئو میباشد زیرا که در صورتی که وبسایت شما در گوگل در صفحات اول و بالاتری باشد باعث وسوسه بیشتر هکر ها به سمت وبسایت شما می شود که برای خراب کردن آن دست به کار می شوند و تاثیرات مخربی را به وجود می آورند.

بدافزارها در وردپرس و سئو

نوع متداولی از بدافزارها در وردپرس هک Pharma است این نوع هک کردن ها به گونه ای میباشد که کلمات کلیدی اسپم را در پست ها و یا در صفحات قرار میدهند که باعث مخفی کردن بازدید کنند ها میشود که این اسپم ها فقط در جستجوها توسط کاربران مرورگر قابل مشاهده می باشد .

لیست سیاه گوگل بزرگترین آسیبی است که یک بدافزار و هکر می تواند به شما وارد کند گوگل میتواند به راحتی هزاران وبسایت را به لیست سیاه ببرد ولی بیرون آمدن از این لیست دشوار است. حتما به این موضوع دقت داشته باشید گاهی ممکن است سایت شما نیز به طور ناگهانی در لیست سیاه قرار بگیرد در این هنگام شما باید درباره کدهای مخرب تحقیق کرده و بدافزار ها را شناسایی و امنیت سایت را بالا ببرید.

برای پیدا کردن و حذف بدافزار ها از سایت وردپرسی خود و نحوه ی انجام چنین کاری می توانید اینجا کلیک کنید.

امنیت در سایت و شناخت راه هایی که می تواند این امنیت را به خطر بندازد یکی از مهم ترین مطالبی است که شما به عنوان یک مدیر وبسایت باید آنها را بشناسید تا بتوانید به موقع و خیلی سریع نسبت به جلوگیری از چنین عوامل خطرناک در سایت خود اقدام کنید. بدافزار ها در سایت می توانند پیامد ها و آسیب های جدی و غیر قابل جبرانی را برای سایت شما به وجود آورند پس با دقت تمام مسائل امنیتی را در سایت خود به کار گرفته و هر روز اطلاعات خود را بروز نگه دارید. بدافزارها در وردپرس و در سایت  مشکلی است که باید همیشه منتظر حضور آن در سایت بود. باتشکر از همراهی شما.