جلوگیری از اسپم شدن ایمیل در وردپرس


جلوگیری از اسپم شدن ایمیل در وردپرس

یکی از شایع ترین مشکلات در وردپرس اسپم شدن ایمیل هاست که می تواند از هر چیزی ایجاد شده باشد به طور مثال گاهی فرم ساز ها با ارسال ایمیل چنین چیزی را به وجود می آورند. Spam یکی از مشکلاتی است که بسیاری از مدیران سایت با آن دست و پنجه نرم می کنند و یکی از دغدغه های اصلی کاربران وردپرس ارسال نشدن ایمیل به پوشه ی اسپم کاربران و یا مشتریان خود است. آیا می توان از اسپم شدن ایمیل در وردپرس جلوگیری کرد ؟ راهی برای محافظت از ایمیل وجود دارد ؟

اسپم چیست؟

اگر دارنده سایتی هستید حتما با دیدگاه هایی که دارای متن بی ربط و انگلیسی باشند، بعضی از آنها دارای لینک نیز می باشند، مواجه شده اید. این موردها همان اسپم، جفنگ یا هرزنامه هستند. اسپم به معنی پیام الکترونیکی است که بدون آن که گیرنده درخواستی داشته باشد برای افراد زیادی فرستاده می شود پس به طور کلی به سو استفاده از ابزار های الکترونیکی مانند ایمیل برای ارسال پیام به افراد زیاد بدون آن که افراد بخواهند را اسپم می گویند. یکی از معروفترین اسپم ها که بسیار مشهود است هرزنامه است. اسپم می تواند در پیام رسان ها،گروه خبری، نظرات وبلاگ و یا در ایمیل ها وجود داشته باشد.

ایمیل اسپم یا اسپم شدن ایمیل ها 

یکی از انواع اسپم ها، اسپم ایمیل است که به معنی انبوهی از ایمیل ها به طوری که دریافت کننده آنها درخواست نداشته است و به یک معضل بزرگ تبدیل شده است به طوری که روز به روز در حال افزایش است حتی امروزه حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد از ایمیل ها را در بر گرفته و حتی در برخی از منابع به ۹۵ درصد هم می رسد.

برای آن که بدانید چه تعداد ایمیل اسپم دارید می توانید وارد ایمیل خود شده و در بخش ایمیل ها بر روی اسپم کلیک کنید، ایمیل های اسپم همیشه از یک سرویس ارسال می شوند که همین سرویس نیز می تواند متعلق به شما باشد که از طریق فایل های phpmailer ارسال می شوند و یا حتی ممکن است ایمیل شما هک شده باشد.

ایمیل اسپم در وردپرس

کلمه spam اولین بار در سال ۱۹۷۸ به ایمیل ناخواسته ارجاع داده شد و در سال ۱۹۹۰ به صورت بیشتری نشان داده شد چرا که دسترسی به اینترنت برای همگان تقریبا ممکن شده بود. شاید تا به حال متوجه شده باشید که ایمیل به راحتی ارسال میشود ولی به پوشه ای به نام اسپم منتقل می شود. دلیل آن چیست؟ یا ایمیل های نامربوطی را دریافت می کنید. یا ایمیلی را برای کاربران خود ارسال می کنید ولی آنها ایمیل را در جعبه اسپم خود دریافت می کنند.

ایمیل اسپم در واقع حجم عظیمی از پیام های ناخواسته ای هستند که از طریق ایمیل ارسال می شوند. این مشکلی است که اکثر کاربرانی که با ایمیل سر و کار دارند با آن مواجه هستند اسپم در وردپرس عموما به شکل یک دیدگاه، ایمیل، نوشته و… می باشد.

قبل از اینکه بتوانید مساله را با ارسال ایمیل حل کنید باید مشکل را درک کنید که چه چییری مانع از ارسال ایمیل شما در وردپرس می شود. لازم است بدانید که میزبانی سایت شما مشخص می کند که می‌توانید ایمیل ارسال کنید یا خیر. اگر یک وب سایت WordPress را اداره می‌کنید، باید مطمئن شوید که ایمیل‌های شما فورا به مشتریان شما تحویل داده می‌شوند چرا که در غیر این صورت به خاطر نحوه ایجاد هسته وردپرس ارسال ایمیل از سایت شما برای کاربران به یک کابوس تبدیل خواهد شد.

جلوگیری از اسپم شدن ایمیل در وردپرس

متاسفانه باید گفت راهکار کلی برای از بین بردن همیشگی چنین ایمیل هایی وجود ندارد ولی راه هایی هست که با استفاده از آنها می توانید میزان ایمیل های اسپم را کاهش داد.

آدرس ایمیل تان را به اشتراک نگذارید :اگر spammers یا هکر ها  از آدرس شما مطلع نباشند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند. بنابراین تنها آدرس خود را با افراد و سازمان‌هایی که می‌شناسید و به آن‌ها اعتماد دارید، به اشتراک بگذارید. هرگز آن را در اینترنت منتشر نکنید و از آن برای ثبت‌نام برای خدمات، خبرنامه ها یا رسانه‌های اجتماعی استفاده نکنید.

انتخاب عبارت های پیچیده و سخت در کلمات عبور ایمیل : یکی از رایج ترین دلایل ارسال اسپم در وردپرس، ساده و قابل حدس بودن اکانا ایمیل ایجاد شده بر روی فضای میزبانی و یا هاست شما می باشد. چرا که ربات های اسپم به راحتی می توانند با چند بار آزمون و خطا، آن ها را حدس زده و وارد اکانت شما شده و شروع به ارسال تعداد بالایی ایمیل و اختلال در سرور شود. حتما کلمات عبور شامل حروف کوچک و بزرگ و حروف خاص و کاراکتر باشد و حتما هر ۳۰ روز یک بار آن را تغییر دهید.

از قالب و افزونه های نال شده استفاده نکنید : در ایران و در بین دارندگان سایت استفاده از این نوع قالب و افزونه رایج است چرا که روش خوبی برای صرفه جویی در هزینه هاست ولی باید بدانید همین قالب و افزونه های نال شده می تواند هزینه های ریادی را برای شما به وجود آورد و به سایت آسیب برساند.

بروزرسانی قالب و پلاگین ها و هسته وردپرس به طور مداوم : وردپرس به دلیل خاصیت متن باز بودن، دارای نفوذ پذیری بیشتری می باشد پس توسعه دهندگان وردپرس به طور منظم در حال فعالیت و بروز رسانی های جدید برای این سیستم مدیریت محتواست. پس همواره قالب و پلاگین ها و حتی هسته ی وردپرس را بروز رسانی کنید تا از نفوذ های بی مورد هکر ها از طریق باگ های موجود جلوگیری شود.

نحوه ی بروزرسانی قالب وردپرس، افزونه ی وردپرس را می توانید با کلیک بر روی نام مقاله ها آموزش ببینید.

استفاده از افزونه ها و قالب های معتبر : سعی کنید همیشه از منابع رسمی و معتبر نسبت به دانلود و نصب پلاگین‌ ها و پوسته‌ های وردپرسی خود اقدام کنید و تا جایی که می توانید نیاز های خود را از سایت مرجع وردپرس که قابل اعتماد است، رفع کنید.

استفاده از افزونه‌های ارسال ایمیل از طریق SMTP : به طور پیش فرض وردپرس از تابع php mail برای ارسال ایمیل استفاده می کند که در آن هیچ گونه احراز هویتی وجود ندارد و از امنیت پایین برخوردار است. پس بهتر است از افزونه های بسیاری که برای ارسال ایمیل وجود دارند استفاده شود یکی از این افزونه ها، افزونه Postman SMTP Mailer/Email Log می باشد که به خوبی این مشکل را رفع کرده است.  افزونه اتصال وردپرس به smtp برای ارسال ایمیل را مطالعه کنید.

استفاده از کپچا در فرم تماس : شاید یکی از شایع ترین دلایل وجود اسپم در سایت نبود کپچا باشد چرا که با کپچا می توان محدودیت هایی را برای دسترسی ربات ها به ارسال ایمیل ایجاد کند پس کپچا یکی از راه های شناخت و ممانعت و محدودیت از ربات ها می باشد.

برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله افزونه کپچا در وردپرس را مطالعه کنید برای دسترسی به آن اینجا کلیک کنید.

تغییر IP ارسال کننده ایمیل در سرور : گاهی با انجام این کار و تغییر IP در سرویس ایمیل، مشکل Spam شدن ایمیل های ارسالی موقتا برطرف خواهد شد.

محدود کردن تعداد ارسال ایمیل های روزانه : تعداد ارسال های روزانه خود را کنترل کنید چرا که ارسال تعداد بالای ایمیل در یک زمان خود می تواند موجب اسپم شدن ایمیل های شما شود.

و …

امنیت یک مسئله مهم و حیاتی در سایت های وردپرسی است که مسئولیت آن بر عهده ی مدیریت سایت می باشد. شما باید همواره در پی راه هایی باشید که کاربران در آسوده خاطر بودن و با اعتماد زیاد به شما همیشه مشتریان شما باقی بمانند. وجود ایمیل های اسپم می تواند برای آنها ایجاد مزاحمت کرده و رفته رفته آنها از شما بگیرند. پس همواره به فکر کاربران سایت خود باشید. با تشکر از همراهی شما- شاد باشید.

پارس وی دی اس