چگونه خطا ۵۰۰ وردپرس را رفع کنیم؟


چگونه خطا ۵۰۰ وردپرس را رفع کنیم؟

یک از رایج ترین خطاهای موجود در وردپرس خطای ۵۰۰ یا HTTP 500 Internal Server  است که می تواند از مشکلی که در سرور و یا سیستم پرونده ای سایت رخ داده باشد. با رخ دادن این خطا و مشاهده آن شما وحشت زده و نگران خواهید شد چرا که این خطا باعث از بین رفتن سایت شما شده است. اما باید بگویم که جای نگرانی نیست زیرا که امروز میخواهیم راه حل رفع این مشکل را به شما آموزش دهیم با کمی مطالعه و دقت می توانید سایت خود را در چنین مواقعی نجات دهید.

عامل ایجاد خطای ۵۰۰ در وردپرس چیست؟

این خطا، خطای داخلی سرور می باشد و زمانی رخ می‌دهد که مشکلی در سرور یا سیستم پرونده ای که سایت را ایجاد کرده است، به وجود آمده. به احتمال زیاد در دایرکتوری root ، جایی که پرونده های WordPress شما هستند ، رخ می دهد ، اما همچنین می تواند به دلیل مشکلی روی سرور میزبان شما ایجاد شود. همچنین خطای ۵۰۰ در وردپرس زمانی رخ میدهد که پروتکل Http  یافت نشود و یا اگر بخواهیم که به طور دقیق تر بگوییم این است که سرور به درخواست Http  پاسخ داده است اما نمیتواند آن را بازیابی کند و در این صورت خطای ۵۰۰ رخ می‌دهد.

خطا 500 وردپرس

چگونه خطا ۵۰۰ وردپرس را رفع کنیم ؟

شما دوستان میتوانید با انجام مرحله به مرحله این آموزش خطای ۵۰۰ سایت خود را رفع کنید.

بررسی فایل htaccess

در اولین مرحله باید که وارد هاست خود شوید. ما در اینجا از سی پنل استفاده می کنیم. پس وارد سی پنل سایت خود شوید و در پوشه روت سایت فایل htaccess  را پیدا  کرده و با ویرایشگر فایل وارد آن شده و تمام کد های داخل آن را در جای دیگر ریخته و آن پوشه را حذف کنید و پس از حذف کدها، باید وردپرس را باز کرده و از پنل مدیریت به بخش تنظیمات وارد شده و بر روی پیوند یکتا کلیک کنید و در صفحه ی جدیدی که پیش روی شما قرار گرفته است بر روی ذخیره تنظیمات بزنید .

پس از انجام این کارها، حال میتوانید سایت خود را باز کنید در صورتی که در سایت خود خطای ۵۰۰ را مشاهده نکردید مشکل شما حل شده است و باید کدهایی را که در جای دیگری ذخیره کرده اید را خط به خط اضافه کنید تا که خط مشکل دار بیابید.

غیر فعال کردن افزونه‌های فعال وردپرس

باید بگویم که شما روی سیستم مدیریت محتوای خود دارای یک سری افزونه و پلاگین هایی هستید که میتوانند یکی از دلایل های ارور ۵۰۰ فعال بودن این افزونه ها باشد. پس برای رفع خطا میتوانید نام پوشه افزونه های خود را تغییر دهید اگر در این صورت ارور ۵۰۰رفع شد که هیچ و اگر نشد دو راه برای  غیر فعال کردن افزونه ها وجود دارد.

۱٫ وارد پیشخوان وردپرس شوید و در آنجا با انتخاب افزونه وارد افزونه های نصب شده، بشوید. در ابتدا تمام افزونه ها  را غیر فعال کنید و سپس تک به تک افزونه ها را فعال کنید و پس از فعال کردن هرکدام سایت خود را رفرش و بررسی کنید تا متوجه شوید که کدام یک از افزونه ها مشکل دار است و در انتها افزونه مخرب را پاک کنید.

۲٫روشی دومی، وارد هاست خود شده و پوشه ای را که وردپرس در آن قرار دارد را پیدا کرده و پس از آن به بخش wp-content مراجعه کنید و پوشه plugins را تغییر نام دهید و سپس یک پوشه دیگر به نام plugins تشکیل دهید و وارد پوشه جدید شده و تک به تک افزونه ها را داخل آن قرار دهید و با قرار دادن هریک سایت را رفرش کنید تا که افزونه مشکل دار پیدا شود.

غیرفعال کردن افزونه‌ها با استفاده از phpmyadmin

برای استفاده از این روش در ابتدا وارد بخش phpmyadmin سایت شوید و روی پایگاه داده کلیک کنید سپس به جدول wp_option مراجعه کنید و active_plugins را پیدا کنید و پس از یافتن، بر روی دکمه Edit کلیک کنید.

خطا 500 وردپرس

در صفحه ای که پیش روی شما قرار می گیرد، مقدار option_value را به a:0:{} تغییر دهید و در آخر بر روی Go کلیک کرده تا تمام افزونه ها غیر فعال شوند.

فعالسازی پوسته پیش فرض وردپرس

یکی دیگر از دلایل های بوجود آمدن خطای ۵۰۰ میتواند کدنویسی های قالب شما باشد که باید برای رفع آن به بخش نمایش وارد شوید و در آنجا با انتخاب گزینه پوسته قالب سایت خود را به پیشفرض وردپرس تغییر دهید و اگر شما پیشفرض وردپرس را ندارید میتوانید از قالب های دیگر که در مخزن وردپرس وجود دارند، استفاده کنید.

افزایش محدودیت حافظه php

دلیل دیگری را که میتوان به آن اشاره کرد در بروز خطای ۵۰۰ به دلیل محدودیت حافظه php سایت میباشد. چنانچه خطای مد نظر براساس این مورد ظاهر شده باشد باید بعد از نصب وردپرس وارد سایت شده و فایل wp-config.php را انتخاب کنید و وارد فایل شوید. پس از آن در ابتدای wp-config.php  خط زیر را وارد کنید

define('WP_MEMORY_LIMIT', '512M');

با اضافه کردن این کد شما قادر خواهید بود که میزان رم مصرفی خود را به ۵۱۲ مگابایت افزایش دهید و چنانچه با این کد مشکل خطا حل نشد میتوانید از هاست خود بخواهید میزان Max PHP Memory  را از طریق فایل php.ini افزایش بدهد .

فایل های وردپرس خراب است

امکان اینکه فایل های اصلی هسته وردپرس خراب شده باشد، وجود دارد که میتواند همین باعث بروز خطای ۵۰۰ شود که برای جلوگیری از این مشکل باید با آپدیت دستی فایل های وردپرس را بروز کنید.

تماس با پشتیبانی هاست

در صورتی که شما با راه حل های دیگر قادر به رفع این مشکل نبودید میتوانید که از هاستینگ خود درخواست رفع مشکل کنید.

سخن پایانی

خطای ۵۰۰ سرور داخلی یک مسئله سخت و زمان‌ بری است زیرا همیشه علت مشخص یا راه حل روشنی ندارد و نیاز به عیب یابی زیادی دارد. اطمینان حاصل کنید که از سایت خود بطور مرتب نسخه پشتیبان تهیه کرده و افزونه ها،قالب و فایل های اصلی وردپرس خود را به محض دسترسی به روز کنید و حتما از هاست با کیفیت و مرغوب استفاده نمایید.

با تشکر از همراهی شما – شاد باشید.

پارس وی دی اس