قدم های ضروری پس از نصب وردپرس


قدم های ضروری پس از نصب وردپرس

شاید اولین سوالی که در ذهن شما عزیزان بعد از نصب وردپرس به وجود بیاید، این باشد که “حالا باید چه کاری انجام دهیم ” ما در پاسخ این سوال به شما می گوییم که  شما عزیزان باید وب سایت خود را کامل کنید. شما وردپرس خود را مطابق خواسته ای که می خواهید از آن نتیجه بگیرید، باید بسازید حال در ذهن شما سوال بعدی که پیش می آید، این است که چگونه ؟ ما به شما نکاتی را یاد می دهیم که شما باید به این نکات اولویت بدهید و اقداماتی را انجام دهید.

قدم های ضروری پس از نصب وردپرس

باهم به اقدامات مهمی که باید بعد از نصب وردپرستان انجام دهید، می پردازیم. اما لازم به ذکر است که بگوییم اقدامات لازمه بعد از نصب وردپرس به تمامی بخش ها مرتبط می شود و تنها به یک بخش مربوط نیست . بعد از نصب و راه اندازی وردپرس و یا بعد از طراحی و پیاده سازی ظاهر سایت باید کار های دیگری را انجام دهید تا به هدف خود برسید در واقع با انجام این کار ها سایت خود را بهینه ساخته و در ارتقای آن بکوشید .

تنظیم عنوان ها

این مرحله به معنی، تنظیم عنوان و معرفی کوتاه و تنظیمات عمومی سایت است. در این قسمت شما در بخش تنظیمات بر روی “عمومی ” کلیک کنید تا تنظیمات عمومی سایت نمایش داده شود.

در قسمت عنوان سایت ، شما باید یک نام برای سایت خودتان انتخاب کنید.
در قسمت معرفی کوتاه نیز سعی شود در حد چند کلمه یک شعار و یا موضوع های سایت خود را بنویسید و نکته ی مهمی که باید به شما عزیزان بگوییم این است که عنوان و معرفی کوتاهی که در اینجا مینویسید ، در گوگل برای کاربران شما نمایش داده میشود.

نصب وردپرس

 تنظیم ساعت و روزهای هفته

برای اینکار نیز مجددا باید به صفحه تنظیمات عمومی که بالا گفتیم بروید و سایت و روز آغاز هفته را تغییر دهید.

تنظیم وردپرس

حذف نوشته سلام دنیا و برگه نمونه

نوشته ای تحت عنوان سلام دنیا  را باید در وردپرس خود حذف کنیم که به صورت پیش فرض در قسمت نوشته های وردپرس وجود دارد. شما می بایست وارد منوی  “نوشته ها / همه نوشته ها ” شده و در این بخش نوشته سلام دنیا را حذف کنید و یا آن را به یک نوشته و یا محتوای مرتبط با سایت خود تغییر دهید.

برگه ای تحت عنوان “برگه نمونه” در قسمت برگه های وردپرس بعد از نصب وردپرس به صورت پیش فرض ظاهر می شود که اصولا مورد نیاز نیست و شما به آن احتیاجی ندارید و تنها به صورت آزمایشی ظاهر می شود که می توانید آن را حذف کرده و یا به یک برگه ی مورد نیاز تغییر دهید. برای حذف برگه نمونه در پیشخوان وردپرس وارد منوی “برگه ها / همه برگه ها” شده و در این قسمت برگه نمونه را حذف کنید.

 تنظیمات سئوی وردپرس

سئوی هر وب سایتی مهم است و برای اینکه ترافیکی را برای سایت فراهم کند باید به آن توجه کرد. پس شما هم از افزونه  yoast seo برای سئوی وردپرس استفاده کنید. جزء اقدام ضروری پس از نصب وردپرس است و نباید فراموش شود.

سئو  به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد و توسط مدیران سایت ها برای بالا بردن رتبه سایت در گوگل و سایر موتور های جستجو مورد استفاده قرار میگیرد.  وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای سئو محور است و به خوبی در این زمینه تنظیم گردیده با این حال موارد خیلی بیشتری هست که شما می توانید با یک افزونه سئو آن ها را اعمال کنید و ترافیک سایتتان را بالا ببرید. بهترین زمان برای نصب افزونه سئو زمانی است که شما وردپرس تان را نصب کرده اید.

پس حتما، بعد از نصب وردپرس باید سریع افزونه سئو را نصب کنیم. این افزونه مطرح ترین افزونه سئو وردپرس می باشد که نسخه رایگان آن از ” افزونه ها >افزودن ” به آسانی قابل نصب و دریافت است. همچنین شما می توانید با یک مبلغ پایین نسخه پیشرفته و اورجینال این افزونه را از مخزن وردپرس، مرجع دانلود افزونه وردپرس، دانلود نمایید و کمک بیشتری به ارتقای رتبه سایت خود کنید.

ثبت وب سایت در گوگل آنالیتیکس

دقت داشته باشید، زمانی که شما صاحب یک وب سایت هستید باید مخاطبین و کاربران خود را شناسایی کرده و اقدامات و جستجو های آن‌ها را بشناسید و به آن‌ها کمک کنید تا به هدف خود برسند که این کار توسط  این ابزار تحلیلی صورت می گیرد.

افزودن فرم تماس با ما

اکثر سایت های جهان به یک فرم تماس با ما نیاز دارند. این فرم تماس با ما، باعث می شود که با بازدیدکنندگان سایت به راحتی ارتباط برقرار کنید و امکانی را فراهم کنید که آنها با شما تماس بگیرند. نکته ی مهم اینجاست که وردپرس فرم تماس با ما ندارد و شما باید خودتان این امکان را با استفاده از افزونه ها به وردپرس اضافه کنید. بهترین افزونه وردپرس فرم تماس با ما افزونه فرم تماس ۷ (contact form 7) می باشد که شما می توانید آن را به صورت رایگان از قسمت ” افزونه ها >افزودن ” دریافت و نصب نمایید.

 

 نصب افزونه cache

سرعت سایت یکی از مهم ترین عوامل بهینه سازی و موفقیت سایت می باشد که موجب می شود سایت با کاهش بازدید کننده مواجه نشود. پس یک سایت همیشه به سرعت خوب نیازمند است . برای این منظور نیز می‌توان افزونه‌هایی مانند W3 total cache را برای افزایش سرعت با کش کردن صفحات استفاده کرد با بهینه سازی شدن سرعت سایت، صفحات موجود در کوتاه ترین زمان ممکن برای کاربران لود خواهد شد و همین مورد موجب رضایت و خشنودی کاربران خواهد شد .

برای اطلاع از چگونگی افزایش سرعت سایت و انجام فعالیت های مفید و مناسب می توانید اینجا کلیک کنید .

تنظیمات بک‌ آپ‌ گیری

تهیه نسخه پشتیبان یا بک آپ گیری برای هر سایتی ضروری و مهم است به طوری که باید از یک جا به بعد این مورد را به صورت مرتب و در یک بازه زمانی معین برای سایت خود در نظر بگیرید، از افزونه‌هایی مانند افزونه Updraft Plus می توانید در این زمینه کمک بگیرید. با انجام این کار در هر زمان که سایت دچار مشکل شد می توانید نسخه ی پشتیبان را برگردانید و دیگر مجبور نیستید تمام کار های انجام داده را مجددا از ابتدا انجام دهید و در واقع از دوباره کاری خود جلوگیری کرده اید .

در جهت کارکرد و بک آپ گیری و آشنایی بیشتر با افزونه Updraft Plus اینجا کلیک کنید .

 تنظیمات امنیتی وردپرس

امنیت یک نکته مهم در هر سایتی می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد، مهم‌ترین اقدامات امنیتی که شما برای وردپرس خود می توانید انجام دهید انتخاب پسورد قدرتمند و ایمن‌سازی پیشخوان وردپرس می باشد . زمانی که می خواهید وارد قسمت مدیریت سایت خود شوید از شما رمزی درخواست می شود که باید این رمز را به کسی نگویید و برای امنیت سایت خود آن را قوی انتخاب کنید. برای حفظ ایمنی بیشتر نیازمند نصب یک افزونه امنیتی استاندارد هستید . ضمنا در نظر داشته باشید که بروزرسانی وردپرس به طور منظم باید صورت پذیرد. چرا که همین بروزرسانی بسیاری از مشکلات امنیتی وردپرس را حل می کند. در نظر داشته باشید می توانید از افزونه‌های کپچا و کدهای امنیتی  نیز استفاده کنید.

 بارگذاری تصویر گراواتار

منظور از گراواتار در وردپرس تصاویر کوچکی است که بعد از ثبت نام می توان برای مدیر و یا نویسندگان در سایت در نظر گرفت . وردپرس از یک سیستم جامع و فراگیر برای نمایش تصاویر و اطلاعات کاربران در قسمت نظرات و یا نام نویسنده پست‌ها استفاده می‌کند که می توان از آن برای اینکه تصویر شما به عنوان مدیر یا نویسنده سایت در بخش دیدگاه‌ها یا در انتهای پست‌ها نمایش داده شود، بهره برد .

استفاده از ضداسپم

کامنت های اسپم به هیچ عنوان نشانه های خوبی در سایت نیستند و می‌توانند خیلی دردسرساز نیز باشند. همین اسپم‌ها ممکن است منجر به خطرات جدی و در نهایت هک شدن سایت شوند. شما باید پس از نصب وردپرس از ضد اسپم استفاده کنید برای این کار می توانید از یکی از افزونه های رایگان وردپرس استفاده کرده و این مشکل را رفع کنید. بدین منظور لازم است که بعد از نصب وردپرس افزونه ضد هرزنامه اکیسمت (akismet) را روی سایت خود از قسمت ” افزونه ها >افزودن ” نصب کنید. افزونه ضد اسپم وردپرس به شما کمک می کند که جلوی کامنت های اسپم را بگیرید. استفاده از این افزونه بسیار آسان است و تنها لازم است آن را فعال کنید و بقیه کارها را به آن بسپارید.

افزونه ی اسپم

 حذف قالب‌های بلااستفاده

بیشتر کاربران وردپرس بعد از نصب وردپرس اقدام به نصب قالب های زیادی می کنند تا از بین آنها بتوانند یکی از بهترین ها را انتخاب کنند. به جای اینکه این قالب های نصب شده را به حال خود رها کنید حتما بعد از استفاده آنها را پاک کنید. علت این امر این است که حتی قالب های غیر استفاده شده در سایت هم نیاز به آپدیت دارند و از منابع سرور استفاده می کنند. برای حذف قالب های غیر ضروری کافیست به ” نمایش >پوسته ها”  بروید و بر روی نام قالبی که قصد حذف کردن آن را دارید کلیک کنید و آن را حذف نمایید.

بعد از بررسی و انتخاب قالب مد نظر باید آن را نصب کرده و به تنظیمات آن بپردازید. هر قالبی تنظیمات منحصر به خود را دارد که با کمی جستجو و تامل می‌توانید آن را تنظیم کنید، توجه داشته باشید این قالب سایت شما است که سایت را از نظر بصری منحصر به فرد خواهد کرد.

 تنظیمات دیدگاه‌ها

دیدگاه‌ها نقش پر رنگی را در وبسایت ایفا می‌کنند. دیدگاهی که با نصب وردپرس در قسمت دیدگاه های سایت شما ایجاد شده است باید حذف شود. در واقع  وجود آن‌ ها بیانگر فضای باز نظردهی است که به کاربران اجازه قرار دادن نظرات و بیان دیدگاه‌ هایشان را می‌ دهد پس هر کاربر می تواند نظر خود را در رابطه با هر محتوا ثبت کند و شما با انجام تنظیمات بعد از خواندن نظرات تصمیم به انتشار آن دهید. برای اینکه این قسمت را تنظیم کنید به قسمت ” تنظیمات > گفت و گو ها ” در وردپرس بروید.

 تنظیمات دسته‌ها

به صورت پیش فرض وردپرس از دسته بندی تحت عنوان دسته بندی نشده استفاده می کند. زمانی که شما محتوای خود را ایجاد اگر دسته بندی آن را انتخاب نکنید، به صورت اتوماتیک وردپرس آن را در زیر دسته ی دسته بندی نشده ها قرار میدهد. برای تغییر این دسته بندی پیش فرض لازم است اول به صفحه “نوشته ها > دسته ها” بروید، یک دسته بندی جدید ایجاد کنید و نام آن را وارد نمایید. بعد از این کار به قسمت ” تنظیمات> نوشتن” بروید. در اینجا شما می توانید از قسمت دسته بندی پیش فرض نوشته ها دسته بندی که توسط شما ساخته شده را به عنوان دسته بندی پیش فرض انتخاب کنید.

بارگذاری آیکون سایت و Favicon

بعد از آن که عنوان سایت خود را وارد می کنید باید آیکون و یا لوگوی سایت خود را که نشان دهنده کسب و کار و یا برند شما می باشد را وارد کنید .آیکون سایت و Favicon تصاویر کوچکی هستند که بعد از عنوان سایت، به معرفی سایت یا برند کسب و کار شما می‌پردازد. در واقع با اینکار برند سایت خود را به کاربران معرفی کرده و برندسازی می‌کنید.

با تشکر از همراهی شما – شاد باشید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارس وی دی اس