اشتباهاتی که معمولا در بهینه سازی تصاویر پیش می آید


اشتباهاتی که معمولا در بهینه سازی تصاویر پیش می آید

اشتباهات در بهینه سازی تصاویر وردپرس ممکن است که بر خلاف انتظار برای بهبود وضعیت سئو وب سایت نتیجه عکس داشته باشد.

با آموزش وردپرس دیگری در خدمت شما همراهان همیشگی مبنا وردپرس هستیم. در این مقاله علمی ما قصد داریم در مورد چند اشتباه رایج در ضمینه  بهینه سازی تصاویر صحبت کنیم.

اشتباهات رایج در بهینه سازی تصاویر

دانلود افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس نسخه تجاری WP Smush Pro

اکثر افرادی که برای کار های خود از اینترنت استفاده می کنند زمان زیادی برای انتظار کشیدن در اینترنت ندارند، چرا که هم اکنون نیز اطلاعات مفید و بسیار زیادی در اینترنت وجود دارد که اکثر افراد وقتی برای خواندن آن ها ندارند.
پس با این توضیحات باید تا جایی که امکان دارد وب سایت را جهت بارگزاری سریع بهینه سازی کرد که تصاویر را می توان از جمله موارد مهم در این زمینه دانست.

تصاویر در سیستم وردپرس

حال به این موضوع می پردازیم که چرا بهینه سازی تصاویر در یک سایت مهم و حائز اهمیت می باشد.
همان طور که مطلع هستید دلایل بسیار زیادی موجود است که چرا ما باید همواره تصاویر را در نوشته ها و مقالات خود مورد استفاده قرار دهیم:

  • تصاویر یک نمونه از بهترین محرک ها برای دعوت اکثر کاربران جهت انجام یک عمل می باشد. شما همواره با استفاده از تصاویر می توانید این قابلیت را که بازدیدکنندگان خود را به عضویت در خبرنامه ی سایت و اشتراک گذاری مقالات در شبکه های اجتماعی و هم چنین خرید محصولاتتان تشویق کنید را دارا هستید.
  • هم چنین تصاویر این موقعیت را به وجود می آورند که ارتباط بین نویسنده و خواننده بسیار بیشتر شود.
  •  تصاویر در اکثر مواقع می توانند به سادگی و خیلی راحت مفهوم و منظور نویسنده را به مخاطب برسانند.
  •  و……….

به همین دلیل ، استفاده کردن از تصاویر درست و به جا برای در ذهن ماندن مخاطبان امری بسیار مهم و ضروری می باشد.
امروزه در بسیاری از وب سایت های مدرن به صورت میانگین تصاویر تقریبا حدود ۶٣% از پهنا باند را مورد استفاده قرار می دهند. به همین دلیل است که بهینه سازی تصاویر برای افزایش سرعت بسیار ضروری و مهم می باشد. بر اساس مشاهدات ما حتی اگر افراد از تصاویر درست و مرتبط با موضوع خود نیز استفاده کرده باشند، ولی در چهار چوب زمانی مناسب و قابل قبول بارگذاری نشوند، کاربران توجه بسیار کمی به این تصاویر خواهند داشت و بهره وری که شما انتظارش را داشتید بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

معرفی ۱۰ اشتباه که معمولا در بهینه سازی تصاویر پیش می آید

با اینکه اکثر سایت ها معمولا از تصاویر با کیفیت بسیار عالی استفاده می کنند اما در بیشتر مواقع مشکلات رایجی در آنها به چشم می خورد که شما می توانید با رفع کردن این مشکلات سایت خود را برای کاربران و حتی موتورهای جستجوگر به سادگی بهینه سازی کرد. در ادامه به ۱۰ مورد از این موارد اشاره شده است ، پس برای یافتن اطلاعات کافی با ما همراه باشید.

۱- استفاده کردن از تصاویر با ابعاد بزرگ

تصور کنید که شما می خواهید برای صفحه افراد تیم خود از تصاویر شخصی هر کدام از آن ها به صورت جداگانه استفاده کنید، که سایز مورد نیاز برای هر تصویر به طور تقریبی ۱۵۰ × ۱۵۰ پیکسل می باشد، اما شما از یک تصویر چهره ای که دارای حجم ۵ مگا بایتی است استفاده می کنید.
آیا خودتان متوجه مشکل شدید؟ آری برخی افراد تصاویر ۵ مگابایتی را به صورت مستقیم در سایت خود آپلود می کنند! این در حالی است که پوسته وردپرسشما این تصویر را به همان صورت استفاده خواهد کرد و تنها کاری که انجام می دهد این است که به مرورگر اعلام خواهد کرد که تصویر را در سایز ۱۵۰ × ۱۵۰ پیکسلی به نمایش بگذارد.در این موارد مرورگر تنها قادر است ۰،۰۰۴۵% از تصویر اصلی را نمایش دهد!
شما با انجام این کار پهنای باند خود و بازدید کنندگان خود را بیهوده هدر داده اید. البته لازم به ذکر است که در این حالت شما باید فضای بیشتری را برای سایت خود تهیه نمایید که این موضوع می توانند سبب افزایش قیمت نگهداری سایت شود و البته از این نکته هم نباید غافل شد که این روش باعث کاهش پیدا کردن سرعت بارگذاری سایت می شود و به همین دلیل بازدیدکنندگان سایت شما مجبور خواهند شد تا زمان بیشتری را برای دیدن تصویر صبر کنند. بنابراین ؛ سعی کنید همیشه تصاویر مورد استفاده را با اندازه ای که واقعا مورد نیاز سایت است کوچک کنید و سپس تصاویر را به منظور استفاده در سایت آپلود کنید.

٢- انتخاب یک فرمت نادرست و غلط برای تصاویر در سیستم وردپرس

باید بدانید که فرمتی که از آن برای تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد نقش بسیار مهم و به سزایی را در بهینه سازی تصویر ایفا می کند. همواره به عنوان یک قانون کلی برای تمامی تصاویر وکتور بهتر است از فرمت PNG و هم چنین برای سایر تصاویر از فرمت JPG استفاده کنید. این نکته هم به خاطر داشته باشید که از فرمت GIF فقط می توان برای تصاویر متحرک از جمله بنرهای تبلیغاتی استفاده کرد.

٣- عدم استفاده از حالت Progressive

  • بارگذاری تصاویر در حالت پایه
  • بارگذاری تصاویر در حالت progresssive

در حالت های عادی تصاویر با فرمت JPG به دو گروه تقسیم می شوند. اولین حالت ، حالت پایه است که در آن تصاویر به صورت خط به خط بار گذاری می شوند و اما حالت دوم که progressive نام گذاری شده است و از یک نحوه نمایش متفاوت برخوردار است. در این حالت ابتدا تصویر کمی به صورت تار و مات ظاهر می گردند و به تدریج و مرور زمان به صورت واضح در می آیند. به عبارت دیگر تصویر در این حالت به چندین لایه مختلف تبدیل شده که هرکدام از این لایه ها به ترتیب بار گذاری می شوند تا در نهایت تصویر با وضوح کامل نشان داده شود.

۴- استفاده نکردن از Lazy Load

در این جا منظور از Lazy Load نمایش با تاخیر می باشد. به معنای دیگر در این حالت تصاویر تا زمانی که کاربران به قسمتی که تصاویر وجود دارد اسکرول نکرده باشند ، تصاویر بارگذاری نمی شوند و قابل مشاهده نیستند. این روش را میتوان از جمله روش های بسیار موثر و مفید در پایین اوردن مصرف منابع سایت و هم چنین افزایش سرعت سایت دانست. حال برای فعال سازی این قابلیت در سیستم وردپرس شما می توانید افزونه ی BJ Lazy Load را مورد استفاده قرار دهید.

۵- عدم استفاده از شبکه تحویل محتوا ( CDN )

در صورتی که شما از شبکه های تحویل محتوای ( cdn ) استفاده کرده باشید، می دانید که آن ها از جمله نزدیک ترین سرور موجود به شما بارگذاری خواهند شد. پس در این حالت علاوه بر این که فایل ها از یک سرور دیگر برای کاربر فرستاده خواهند شد، مصرف منابع و هم چنین پهنای باند سایت شما نیز کم تر می شود و مزیت دیگری که دارد این است که سرعت بارگذاری صفحات هم برای شما افزایش پیدا می کند.

۶- عدم استفاده از خاصیت ( alt ) برای تصاویر

خصیصه ی ( alt ) این قابلیت را دارد که تصاویر را برای موتورهای جستجوگر شرح می دهد. اگر تا به امروز این مورد برای شما اتفاق افتاده باشد که نتوانید یک تصویر را لود کنید و هم چنین داخل کادر تصویر یک متن به شما نشان داده شود، آن متن داخل کادر همان ( alt ) تصاویر می باشد. از آن جایی که این امر یک مورد مهم و ضروری برای سئو تصاویر می باشد، ولی کاربران زیادی وجود دارند که این موضوع را نادیده می گیرند و این مورد باعث می شود که این کاربران به سادگی مقدار ترافیک قابل توجهی را بیهوده از دست بدهند. حال ما به شما پیشنهاد می کنیم که در اکثر مواقع در قسمت ( alt ) تصویر کلمات مهم و کلیدی را مورد استفاده قرار دهید.

٧- کم حجم نکردن تصاویر

عکس هایی که حجم آن ها کم شده است حدودا ۴۰% از حجم عکس در حالت عادی سبک تر هستند و این امر به این معنی می باشد که شما توانسته اید مصرف پهنای باند خود را کاهش داده و هم چنین سرعت خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. با اینکه امروزه ابزارهای آنلاین بسیار زیادی برای بهینه سازی و کم کردن حجم تصاویر به وجود آمده اند، اما اگر شما قصد داشته باشید این کار را توسط خود سیستم وردپرس انجام بدهید، این امکان را دارید که از افزونه های موجود برای این کار استفاده کنید که یکی از پیشنهادات ما برای شما استفاده از ( WPSmush.it ) می باشد.

پیشنهاد میشود برای کم کردن حجم تصاویر مقاله “معرفی ۳ افزونه برای کاهش حجم تصاویر هنگام آپلود در وردپرس” را بخوانید

٨- تصاویر ریسپانسیو و یا واکنش گرا

 

اگر سایت شما یک سایت ریسپانسیو ( واکنش گرا ) می باشد، احتیاجی نیست که تصاویر سایت شما هم به این صورت باشند. به عبارت دیگر همان تصاویر هدر که برای به نمایش گذاشتن در مانیتور های ٢٢ اینچ مورد استفاده قرار می گیرند در یک دستگاه ۵ اینچ همانند آیفون نیز به کاربران ارسال خواهد شد. حال هنگامی که شما یک تصویر را در سیستم وردپرس آپلود می نمایید، سیستم به صورت خودکار آن تصویر را به اندازه های مختلف مانند بند انگشتی و میانه و هم چنین کامل تبدیل می کند. شما باید بدانید که پوسته ای که دارای طراحی خوب و مناسبی باشد ؛ باید بتواند از اندازه میانه برای نشان دادن تصاویر استفاده کند.
البته این نکته هم فراموش نشود که برای بهینه سازی هرچه بیشتر و بهتره تصاویر یک تگ جدید به ( HTML5 ) افزوده شده است؛ که شما کاربران با استفاده از آن می توانید تصاویر مختلفی را جهت نمایش در دستگاه های مختلف به کار برید. هم چنین نباید از این نکته غافل شد که این تگ از یک پشتیبانی کامل در سیستم عامل ها و مرورگر های مختلف برخوردار نمی باشد و کمتر سایتی را می توان مشاهده کرد که از چنین تگی برای ریسپانسیو کردن تصاویر استفاده کرده باشد.

٩- توضیحات تصویر

پلاگین وردپرس برای افزودن کپشن به تصاویر

نوشتن توضیح در زیر تصاویر الزامی و واجب نمی باشد؛ اما در برخی از پست ها مانند پست های آموزشی تصویری انجام این کار لازم است. توضیحاتی که در زیر تصاویر قرار می دهید باعث می شود تا افرادی که از سایت شما استفاده می کنند موضوع را بهتر درک کرده و هم چنین این روش باعث بهبود سئوی تصاویر نیز خواهد شد.

۱۰- نام فایل تصویر

شما می توانید نام فایل تصاویر را با کلمات کلیدی مرتبط جایگزین کنید. این کار در اکثر مواقع توسط مدیران سایت کم اهمیت تلقی شده و آن را نادیده می گیرند، ولی شما سعی کنید که جزو این افراد نباشید و حتی نام تصاویر را هم در سایت خود بهینه سازی کنید. شما با انجام دادن این موارد کوچک می توانید بازدید سایت خود از قسمت جستجو های تصویری در موتورهای جستجو را نیز افزایش بدهید.
خب دوستان گرامی امیدواریم که مطالبی که مورد بررسی قرار گرفت برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد و شما بتوانید با استفاده از آن ها تعداد کاربران سایت خود را روز به روز افزایش دهید.

در راستای این مقاله پیشنهاد میشود مقاله “آموزش جامع افزایش سرعت سایت وردپرس” را هم مطالعه کنید.

با تشکر از همراهی شما- شادباشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارس وی دی اس