۵خطای رایج در نصب افزونه و نحوه رفع آن ها


۵خطای رایج در نصب افزونه و نحوه رفع آن ها

هر یک از ما که یکی از کاربران همیشگی وردپرس هستیم حتما با نصب افزونه ها و کار کردن با آنها و حتی مشکلات و خطاهایی که در هنگام نصب به وجود آمده است، مواجه شده ایم. احتمال زیاد خیلی از خطا ها را رفع کرده ایم و ممکن است تعدادی از آنها نیز ما را به مشکل انداخته و باعث زحمت ما شده باشند. ما در این مقاله ۵خطای رایج در نصب افزونه و نحوه رفع آن ها را در اختیار شما قرار می دهیم.

در ابتدای کار اجازه دهید نکاتی را با هم بررسی کنیم و از آنها مطلع شویم : 

  1. افزونه هایی را که به آنها احتیاجی ندارید و اضافه هستند را حذف نمایید زیرا که ممکن میباشد تداخل هایی را در اجرای کد هایی افزونه بوجود آورند و باعث مشکلاتی شود .
  2. یکی دیگر از نکته های مهم همیشه بروز نگه داشتن افزونه می باشد که این بروز رسانی ها میتواند از مشکلات بعدی جلوگیری کند.
  3. افزونه ای را که به آن احتیاج دارید حتما از محلی مطمئن دریافت و نصب کنید.
  4. در صورتی که نیازی به یک افزونه دارید و کاملا با آن آشنا شده اید آن را نصب کنید.

خطاهای رایج در نصب افزونه چیست و چگونه آنها را رفع کنیم ؟

 فرمت اشتباه

یکی از عمده ترین خطا ها و یا بهتر بگویم بی دقتی های رخ داده شده این مورد است پس قبل از شروع نصب در ابتدا به فرمت فایل مراجعه کنید و از آن مطمئن شوید زیرا که برای موفقیت آمیز بودن نصب افزونه وردپرس باید حتما فرمت فشرده یا zip باشد که اگر غیر این باشد، در مراحل بعدی دچار مشکل خواهید شد و افزونه شما نصب نخواهد شد. توجه داشته باشید اگر شما از مخزن وردپرس افزونه خود را دریافت میکنید فرمت شما درست می باشد ولی اگر از منبع های دیگری افزونه خود را دانلود می کنید شاید که فرمت آن متفاوت باشد که باید انتظار بارگذاری نشدن افزونه خود را داشته باشید. پس حتما به فرمت فایل خود دقت داشته باشید.

خطای Syntax در افزونه و قالب وردپرس

یکی از خطاهای رایج در بروزرسانی افزونه و قالب وردپرسی که در هنگام نصب با آن روبرو می شوید، خطای  Syntax است که به صورت Syntax error نمایش داده میشود .این خطا مربوط به نوعی خطای نوشتاری یا خطایی ناشی از تعریف نشده بودن بخشی از کد در افزونه وردپرس می باشد که اگر خود شما قادر به رفع آن مشکل نبودید باید از یک شخص توسعه دهنده و  برنامه نویس و متخصص کمک بگیرید و یا فایل افزونه جدیدی را پیدا کنید.

اگر این خطا را در هنگام بروز رسانی و یا نصب افزونه مشاهده کردید باید افزونه خود را غیر فعال کرده و سپس بررسی کنید که مشکل از کجا بوده است. ولی اگر این خطا در هنگام بروز رسانی قالب رخ داده است به صورت زیر خواهد بود. ما شما را با این خطا آشنا می کنیم.

در تصویر زیر شما این خطا را برای یک قالب وردپرسی می بینید. برای آشنایی کامل با این خطا و نشان دادن به صورت کامل از این تصویر استفاده شده است.

خطا به صورت بالا به شما نشان داده می شود. عبارت Parse Error به این معنی است که برخی از کد ها و دستورات وردپرس در جای خود نیستند و ترتیب سایت را به هم ریخته اند. عبارتUnexpected نیز بدین معناست که توابع انتهایی یک دستور به درستی وارد نشده اند پس اگر در بین کد های شما اشتباه تایپی وجود داشته باشد و یا فراموش کرده باشید ابتدا و پایان دستور را به درستی وارد کنید با چنین خطایی مواجه می شوید.

در ادامه خطا نیز آدرس فایل مورد نظر را مشاهده خواهید کرد که در اینجا فایل functions.php دچار مشکل شده است و به راحتی محل و فایل آسیب دیده را شناسایی و برای بررسی بیشتر وارد آن می شوید. در آخر آدرس و خط مورد نظر که در آن مشکلی ایجاد شده است را مشاهده می کنید که در فایل به خط ۲۴ مراجعه کرده و مشکل و خطا را شناسایی و رفع کنید.

شبکه‌های چند سایته Multi Site Network

این ویژگی به این معناست که شما می توانید ﭼﻨﺪﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ دﻳﮕﺮ را از یک ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺮﭘﺎ ﺷﺪه ﻣﺮﻛﺰی ﻣﻨﺸﻌﺐ ﻛﻨﻴﺪ و آﻧﻬﺎ را در ﭘﻮﺷﻪ ﻫﺎی دﻳﮕﺮ قرار دهید پس اگر  سایت شما هم، عضو وردپرس چند سایته باشد شما قادر به مشاهده منوی افزونه نخواهید بود و تنها مدیران شبکه وردپرس قادر به نصب، حذف و یا فعال سازی آن میباشند. پس در صورت وجود مشکلی بررسی کنید که آیا وب سایت شما بخشی از Multi Site Network میباشد یا خیر ؟ همچنین میتوانید از مدیر شبکه بخواهید تا افزونه را برای شما نصب کند.

فایل افزونه خراب باشد

در هنگام نصب ممکن است که با یک پیغام ” عدم موجود بودن فایل های افزونه” روبرو شوید. اگر این خطا به شما نشان داده شد باید در ابتدا فایل ها را از حالت زیپ یا فشرده خارج نمایید، پس روی آن راست کلیک کرده و گزینه اکسترکت را انتخاب نمایید در صفحه ی جدید شما فایل های افزونه را مشاهده می کنید که در صورت نبودن فایلی باید بگویم که افزونه شما ناقص و خراب است و باید به دنبال نسخه کامل آن بگردید .

محدودیت حافظه php

گاهی اوقات ممکن است در هنگام بار گذاری فایل افزونه با مشکل محدودیت حافظه روبرو شوید که این محدودیت همان سقف مجاز بر ای استفاده کردن از حجم حافظه است. تنها راه برای رفع چنین مشکلی باید فضا را افزایش داد. زمانی که نصب انجام میشود و به آخر این سقف میرسد و محدودیت فضا و حافظه نصب را متوقف می کند با پیغامی مشابه پیغام زیر روبرو میشوید.

Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted

برای رفع چنین مشکلی باید راه های افزایش محدودیت حافظه PHP و یا افزایش محدودیت آپلود در وردپرس را انجام دهید که برای این کار می توانید به آموزش افزایش محدودیت آپلود در وردپرس با استفاده از کد مراجعه کرده و یا اینجا کلیک کنید.

فعال کردن دیباگ وردپرس

یکی از بهترین راه حل نصب دیباگ برای شناسایی مشکلات و خطاهای وردپرس میباشد گاهی اوقات شما در ظاهر سایتتان مشکل و خطایی را مشاهده نخواهید کرد و با نصب دیباگ شما متوجه خطاهایی خواهید شد که بعضی از امکانات و قابلیت های را غیر فعال کرده است و شما باید به دنبال رفع آنها باشید پس به شما دوستان توصیه میشود که بعد از نصب هر افزونه دیباگ را نیز نصب نمایید.

پیشنهاد می کنیم برای نتیجه ی بهتر از این مقاله، اینجا کلیک کرده و مقاله ی مرتبط را نیز مطالعه کنید.

خطا ها و مشکلات رایجی که در هنگام نصب افزونه ها دیده می شود را در این مقاله بازگو کردیم بسیاری از کاربران ما در زمینه ی این خطاهای کوچک و ساده به مشقت و سختی افتاده اند. امید است با استفاده از این مقاله این مشکلات برطرف شود.

با تشکر از همراهی شما – شاد باشید.

پارس وی دی اس